19 Ara 2013

BODRUM-CANLI PERFORMANS,2013RESSAM ŞENOL SAK'ın "BALIK-FİSH KONULU SÖYLEŞİ ve CANLI PERFORMANSI BODRUM'da..
Yaptığı “Balık” resimleriyle tanınan Şenol SAK, BodrumART Sanat ve Kültür Derneği’nin Aralık ayı konuk sanatçısı olarak Bodrum’lu sanatseverlerle bir araya gelecek. Sanatçının Söyleşi’si ve sergileyeceği canlı performansı 12 Aralık 2013 tarihinde yapılacak..
BodrumART Sanat ve Kültür Derneği, düzenli olarak yaptığı aylık toplantıları’nın bu ayki bölümünde, Ressam Şenol SAK,ın “Balık-Fish” adlı Söyleşi ve Canlı Performansına yer verecek.. Bodrum Belediyesi Meclis Salonundaki etkinlik 12 Aralık 2013 günü gerçekleştirilecek.. Sanatçı bu etkinlikte 35 seneye uzanan sanat yaşamının kesitlerinden, çalışmalarında kullandığı balık formuna kadar pek çok konuyu Bodrumlu sanatseverlere aktaracak ve bu söyleşi öncesinde, balık formunda birkaç tual çalışmasından oluşan performansını da canlı olarak sunacak..
Etkinliğin konuk sanatçısı Şenol SAK için, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü ressam Osman Zeki ORAL “…Bizim Şenol Reis de dolamış fırçanın ucuna balıkları onlara renkler dünyasından nasiplerini verip durmuş ve ortaya çok güzel işler koymuş.. onun resimleri allı pullu, değişik biçimlerde ve renk cümbüşü içinde..” demiştir. Doç. Dr. Alpaslan UÇAR ise, onun resimleri için; “..Şenol SAK, sınırları zorlamıyor, yeni sınırlar oluşturuyor. ‘Balık’la özdeşleşen sanatsal kimliği; evrensel bir kartvizit artık. O, çağını yansıtmayı, meşgul zihnini, zengin öznelliğini ve güncelerini estetik ve plastik bir tatla aktarmayı biliyor. O’nun evreni tinsel ve şiirsel bir boyutta... Tıpkı okyanusun derinliği gibi derin, sonsuzluğu gibi sonsuz. Çünkü O’nun resimlerindeki balıklar, balıklar kadar özgür ve samimi.”
Şenol SAK, şu ana kadar 23’ü Türkiye, 3’ü de yurt dışında olmak üzere toplam 26 kişisel sergi gerçekleştirmiş ayrıca pek çok ulusal ve uluslararası ödüller almıştır. Çalışmaları seçkin kitap ve kataloglarda yayımlanan sanatçının, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda özel ve resmi koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (A.I.A.P) ve GESAM üyesi olan Şenol SAK; 20 yıldan bu yana, sadece ‘balık’ temalı eserler üretmektedir.